answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lys-0071 [83]
2 years ago
12

makayla has $8 to buy at a school fair each ticket cost $1.50 which inequality best represents how many tickets she can buy

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

If she only has $8, she can't spend more than that.  In other words, she can spend ≤$8.

If each ticket is $1.50 per ticket, the inequality that represents how many tickets she can buy if x represents the number of tickets, is

1.5x ≤ 8

You might be interested in
The cost of 18 pens is Rs. 150 . Find the cost of 66 such pen
Korvikt [17]
44kdjdjdjdjdjjdjdmddnjdjd
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marcia has two credit cards and would like to consolidate the two balances into one balance on the card with the lower interest
lakkis [162]

Answer:

Option B ,$133.92  is correct

Step-by-step explanation:

By consolidating both balances in Card B,APR of 12% would apply to funds in card A as well

Let us approach the question by solving for monthly payment of  Card A using   12% APR as follows while making use of excel pmt formula:

=pmt(rate,nper,-pv,fv)

rate is the monthly rate on the card which is 12%/12=1%

nper is the number of months of payment which is 12 months * 4 years=48

pv is the current balance in the card which is $1,389.47

fv is the total amount of monthly repayment which is taken as zero

=pmt(1%,48,-1389.47,0)=$ 36.59  

Using 16% monthly payment is $39.38  which is given already

Total monthly payments for 16%=$39.38*48=$1890.24

Total monthly payments for 12% APR=$36.59*48=$1756.32

savings in total repayments=savings in interest=$1890.24 -$1756.32 =$133.92

4 0
1 year ago
Lenny sold 576 tacos in 48 hours what was lenny's average rate of tacos sales
cupoosta [38]
If your looking for hourly they sold a total of 12 tacos per hour.
If your looking for daily they sold a total of 288 tacos per day.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the formula for the specified variable. D=1/2fk for f <br>f=
Andreyy89
We are asked to solve the formula D=\frac{1}{2}fk for f. Starting off, we can divide both sides by k, so we are left with only the variable f on the right-hand side. Next, we need to multiply the reciprocoal of \frac{1}{2}, which is 2 to both sides. This gives us 2*\frac{D}{k}=f, which, when simplified, gives us \boxed{f=\frac{2D}{k}}. Hope this helped and have a phenomenal day!
4 0
2 years ago
Factor completely.<br> ​ <br> 18b−32<br> ​<br> Enter your answer in the boxes.<br><br> ___(___)
Kamila [148]
To factor completely 18b - 32, we factor out the common factor of the two terms and divide each of term by the common factor.

18b - 32 = 2(18b/2 - 32/2) = 2(9b - 16)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Sam has 6 different hats and 3 different scarves, how many different combinations could he wear
    11·2 answers
  • The Green family is a family of six people. They have used 4,885.78 gallons of water so far this month. They cannot exceed 9,750
    15·2 answers
  • Celeste can spend no more than $30 to buy quinoa and rice. She will pay $5 per pound for quinoa and $2 per pound for rice. Which
    8·2 answers
  • A food truck operator has traditionally sold 75 bowls of noodle soup each day. He moves to a new location and after a week sees
    11·1 answer
  • Floors, Inc. offers terms of 2/10, n/30 to credit customers. Tile Magic Corp. purchased 100 tile cutters with a list price of $2
    9·1 answer
  • You have just applied, and have been approved for a $175,000 mortgage. The rate quoted to you by the lender is 5.5% for a 30 yea
    14·1 answer
  • Tonya has 39 packages. Each package weighs 58 pounds. Choose the best estimate of the total weight of the packages
    14·1 answer
  • Point F is on circle C.
    9·2 answers
  • All students are classified as either full-time or part-time. Kenneth conducted a survey in which he collected data on the perce
    11·1 answer
  • The owner of an art supply store buys tubes of magenta oil paint for $10.80 and marks up the cost by 10% to determine the retail
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!