Answer:
Stock out costs increase
Carrying costs decrease
Explanation:
Just in time (JIT) decreases total inventory and increases the number of deliveries made by the company's vendors.
Since the company is going to hold fewer materials and components, then the risk of an stock out increases, resulting in higher stock out costs.
The total inventory will decrease, therefore, the carrying costs will also decrease.
Answer:
$427,011.92
Explanation:
We use the present value formula i.e to be shown in the attached spreadsheet
Given that,
Future value = $0
Rate of interest = 7.5%
NPER = 15 years
PMT = $45,000
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
And, in type we write the 1 instead of 0
So, after solving this, the present value is $427,011.92
Answer:
b. project A; because its NPV is about $4,900 more than the NPV of project B
Explanation:
Net present value is the Net value all cash inflows and outflows in present value term. All the cash flows are discounted using a required rate of return.
Mutually exclusive projects are those projects where only one project is selected for investment after analysis. NPV is the most preferred method in the evaluation of mutually exclusive projects for capital budgeting. That project is accepted which has higher positive NPV.
Net present value of Project A =$13,157.24
Net present value of Project A =$8,256.98
Difference = $13,157.24 - $8,256.98 = $4,900.26
Net Present value working is made in MS Excel File which is attached with this answer, please find it.
Answer:
expect the customer to wait = 6.74 sec
1 car would expect to see in the system.
Explanation:
given data
arrive rate λ = 300 per hour
verify the debit card u = 1 card per 5 second = 720 card per hour
solution
L(q) = 300² ÷ ( 2 × 720 (730-300) )
L(q) = 0.1453
L(q) = 2.0833
and
L(s) = 0.1453 + 300/720
L(s) = 0.5619 W(s)
so
expect the customer to wait = 0.5619 ÷ 300
expect the customer to wait =0.001873
expect the customer to wait = 6.74 sec
and
L(s) 0.5619 = 1 cars
so 1 car would expect to see in the system.
Answer:
what is the money multiplier?
what is the total change in the M1 Money Supply?
- Just because a client deposits money into a bank it does not increase M1, it just changes its composition. The immediate effect of the deposit in the total money supply is nothing. If the bank loans the money to other clients ($581 in total loans are possible), and other clients deposit the funds in the same bank or other banks, then the money supply could increase up to $3,416.
what is the minimum amount by which the money supply will increase?
- If the bank loans the disposable funds, the money supply should increase by $581 at least.
Explanation:
The bank's required reserve ratio = reserves / deposits = $493 / $2,900 = 0.17 or 17%.
the money multiplier = 1 / required reserve ratio = 1 / 0.17 = 5.88
if a client deposits $700, the minimum amount by which the money supply will increase = $700 x (1 - required reserve) = $700 x (1 - 0.17) = $700 x 0.83 = $581
the maximum amount by which the money supply could increase = ($700 x 5.88) - $700 = $4,116 - $700 = $3,416