Answer:
$4,800
Explanation:
The computation of additional annual cash inflow is shown below:-
Saving in Annual Maintenance Cost by new machine = $15,000 - $6,000
= $9,000
Net savings on Maintenance = $9,000 × (1 - 0.4)
= $5,400
Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery
= ($60,000 ÷ 10) - ($45,000 - 10)
= $6,000 - $4,500
= $1500
Tax to be paid due to decrease in Depreciation = Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery × Tax rate
= $1,500 × 0.4
= $600
Net Annual cash Inflow due to new machinery = Net savings on Maintenance - Tax to be paid due to decrease in Depreciation
= $5,400 - $600
= $4,800
So, for computing the additional annual cash inflow we simply applied the above formula.
Answer:
Cash Collection is $122,000
Receivable as on August 31, is $97,000
Explanation:
Total budgeted cash collection in the month of August is $122,000 and total receivables as on August 31 is $97,000.
A schedule for the cash collection is made in MS Excel file, which is attached with this answer, please find it.
I believe the answer is: first step, Planning Initiation
During this step, we determine the objective, scope, and purpose of the joint operation. We also start to structured the things that can be done in order to fulfil the objective and make sure that each steps are rational and can be delivered with sufficient resources.
Answer: Missionary marketing is indirect selling. The salesperson provides the information about the product and tries to influence the buying decision.
Explanation: This marketing strategy is used to convince a person who is new to the product or has never used the product. The motive is to influence than direct sale. The salesperson is known as Detailer. Here Tender Love is practicing the same marketing strategy.
The prime rate is the base rate for any financial transaction. The prime rate is considered for each type of lending instruments by the bank. bank add a margin % over the prime rate and offer loan/instrument at the increased rate.
In the given case, the BestBank's Visa credit card discloses an A.P.R. of "Prime Rate + 5.74% to Prime Rate + 22.74%, which means the A.P.R is calculated on the basis of Prime rate and any change in prime rate will directly affect the A.P.R.
The Prime Rate has increased from 3.25% to 4.25%, it means the increase of 1%. Hence the A.P.R. Shall also increase by 1%.
Hence the correct answer is:
b. Increase in A.P.R by 1%