Answer:
a)
b)Mass in lb = 376.8 lb
Mass in slug = 11.71 slug
c)
d)
Explanation:
Given that
d= 2 ft
r= 1 ft
h= 3 ft
Density

a)
We know that volume V given as



b)
Mass = Density x volume

mass= 376.8 lb
We know that
1 lb = 0.031 slug
So 376.8 lb= 11.71 slug
Mass in lb = 376.8 lb
Mass in slug = 11.71 slug
c)
we know that specific volume(v) is the inverse of density.



d)
Specific weight(w) is the product of density and the gravity(g).
w= ρ X g
w = 40 x 31.9

Answer:
Explanation:
A plane wall of thickness 2L=40 mm and thermal conductivity k=5W/m⋅Kk=5W/m⋅K experiences uniform volumetric heat generation at a rateq
˙
q
q
˙
, while convection heat transfer occurs at both of its surfaces (x=-L, +L), each of which is exposed to a fluid of temperature T∞=20∘CT
∞
=20
∘
C. Under steady-state conditions, the temperature distribution in the wall is of the form T(x)=a+bx+cx2T(x)=a+bx+cx
2
where a=82.0∘C,b=−210∘C/m,c=−2×104C/m2a=82.0
∘
C,b=−210
∘
C/m,c=−2×10
4
C/m
2
, and x is in meters. The origin of the x-coordinate is at the midplane of the wall. (a) Sketch the temperature distribution and identify significant physical features. (b) What is the volumetric rate of heat generation q in the wall? (c) Determine the surface heat fluxes, q
′′
x
(−L)q
x
′′
(−L) and q
′′
x
(+L)q
x
′′
(+L). How are these fluxes related to the heat generation rate? (d) What are the convection coefficients for the surfaces at x=-L and x=+L? (e) Obtain an expression for the heat flux distribution q
′′
x
(x)q
x
′′
(x). Is the heat flux zero at any location? Explain any significant features of the distribution. (f) If the source of the heat generation is suddenly deactivated (q=0), what is the rate of change of energy stored in the wall at this instant? (g) What temperature will the wall eventually reach with q=0? How much energy must be removed by the fluid per unit area of the wall (J/m2)(J/m
2
) to reach this state? The density and specific heat of the wall material are 2600kg/m32600kg/m
3
and 800J/kg⋅K800J/kg⋅K, respectively.
Answer:
scope statement and deliverables
Explanation:
Francisco Franco Bahamonde was a Spanish general who ruled over Spain from 1939 to 1975 as a dictator., assuming the title Caudillo.
Franco's ideology included the following consistent points:
Authoritarianism
Nationalism
National Catholicism
Militarism, conservatism
Franco is responsible for decomposing the work for a project to host a major conference.
Scope statement and deliverables should be used to get started.
Answer:
Work input =283.47 KJ
Explanation:
Given that


T=12°C=285 K
m= 2.5 kg
Given that this is the constant temperature process.
e know that work for isothermal process


So now putting the values


W=-283.47 KJ
Negative sign indicates that work is done on the system.
So work input =283.47 KJ
Answer:
Water enters a centrifugal pump axially at atmospheric pressure at a rate of 0.12 m3/s and at a velocity of 7 m/s, and leaves in the normal direction along the pump casing, as shown in Fig. PI3-39. Determine the force acting on the shaft (which is also the force acting on the bearing of the shaft) in the axial direction.
Step-by-step solution:
Step 1 of 5
Given data:-
The velocity of water is .
The water flow rate is.