<span>The skier will transform their gravitational energy into mostly kinetic energy (with a minor amount transformed into heat from the friction of the skis across the snow and air friction). Once the skier hits the snowdrift, their kinetic energy is transferred into the snow which moves when they strike it due to the kinetic energy that is now in the snow. Along with again a minor amount of heat energy transferred as they move through the snowdrift.</span>
Answer:
99.95%
Explanation:
A double pulsar system named PSR J0737-3039A/B in Puppis constellation was discovered in the year 2003. Pulsars are second most densest object in the universe after black holes and they emit radio waves at regular intervals. This pair presented a great and natural setup to test the Theory of General Relativity presented by Einstein in 1915. In this theory Einstein had presented a set of equations on how the space-time fabric will be curved because of the very dense objects such as Neutron stars. It also predicted how the gravitational waves are created because of stars orbiting each other.
A team of astrophysicists led by Michael Kramer, conducted a study on how these gravitational waves will impact the time in which the radio waves emitted by pulsars will reach Earth. The result of the study proved the theory of General Relativity to be accurate up to 99.95%.
Note: The diagram referred to in the question is attached here as a file.
Answer:
The magnitude of the magnetic field is 
Explanation:
The magnetic field can be determined by the relationship:
...............(1)
Were I is the current flowing through the wires
The distance R from point 1 to m is calculated using the pythagora's theorem


Substituting R into equation (1)


Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C