PW = 50000×(((1.12^5)-1)÷(.12×1.12^5))= $180239
Answer: -$45 billion.
Explanation:
Net Exports refers to Exports out of a country less imports into the country and it is a component of GDP using the Expenditure method. The other components include Government Spending, Investment and Consumption all of which are given in the above question.
The Net Exports are therefore;
GDP = Consumption + Investment + Government Spending + Net Exports
3,542 = 2,343 + 865 + 379 + Net Exports
3,542 = 3,587 + Net Exports
Net Exports = 3,542 - 3,587
Net Exports = -$45 billion
The Net Exports are negative which means that more goods were imported than were exported.
Answer:
A.
Jan 1 balance 72,350
Add year 1 purchases $22,100
Total $94,450
Deduct the closing balance $69,400
Difference = sold equipment at Net Book Value = $25,050
Add accumulated depreciation to date = $22,000
Cost of equipment sold = $47,050.
B.
Cash flow from investing activities.
Cash received from sale of equipment (the Net book value + Gain in sales) = $30,050
Cash invested in purchase of new equipment -$22,100
Net cash flow from investing activities $7,950
Answer:
Check the explanation
Explanation:
a)
In IFRS according to IAS 19 all past service cost is recognized in the net income in the period in which amendment (change) is made by entity for defined benefit pension, it does not matter what is the status of the employees who will benefit the change. So in Year 1 $150000 will be expended completely and in subsequent years the amount is $0
Year 1 =$150000
Subsequent years= $0
b) In US GAAP the past service cost is recorded in Accumulated other comprehensive income in the year of amendment. It is amortized over the future working life of the participants.
Year 1 is year of adoption hence $0 is amortized because $150000 is included in Accumulated other comprehensive income.
Subsequent years: (150000/10=15000) $15000 will be amortized for each year for 10 years.