Answer:
Jackson's target total cost of producing and selling 6 million cans of paint of $31,800,000 will enable it to reach stockholders' profit goals of $6 million.
The implication is that it should not allow its total costs (Production and other business expenses) to exceed $37,800,000.
This is because its sales revenue will be equal to $43,800,000 (6,000,000 * $7.30).
As such, Jackson can produce a can of paint for $5.30. It can also incur an average business expense of $1.00 per can to maintain and reach its $6 million profit target.
Explanation:
Profit is the difference obtained after deducting all costs from the revenue. There are some profit stages. The first is the gross profit, which considers the sales revenue and the cost of goods sold. The next profit stage is the operating profit, which subtracts the business running expenses from the gross profit. There are also profits before and after interest and taxes. The after tax profit is also called the net income or net profit. If it is negative, then it is called the net loss. It is from the net income that distributions are made to stockholders in the form of dividends while a part is retained in the business to increase its capital stock or stockholders' equity.
Answer: It wouldn't have any impact on Emirates business strategy in the future as Emirates 26years long plan has helped them to be at the very top of their game with continuous profit
Explanation:
It wouldn't have any impact on Emirates business strategy in the future as Emirates 26years long plan has helped them to be at the very top of their game with continuous profit. The company's human resource are lean already and they are cost effective making them to be ahead of the competitors
Answer:
Explanation:
MPS Week 1 = 150
It takes 3 widgets for 1 WhatchaMacalit.
Widgets required Week 1 = 150 *3 = 450
Painting hours required Week 1 = 450*0.5 = 225 hours
Painting hours required Week 2 = 120*3*0.5 = 180 hours
Similarly, Week 3 = 75 hours
Week # 1 2 3
Widget paint 225 180 75
Answer:
<u>d) objective research</u>
<u>Explanation:</u>
We need to note that mention was made that the research was "<em>Carefully controlled." </em>Been carefully controlled shows that the research has an objective.
Furthermore, measuring the reactions of consumers at different salt levels makes the research factual and thus a decision could be made from the findings.
Answer:
$6,000
Explanation:
When a company makes sales on account, debit accounts receivable and credit sales. Based on assessment, some or all of the receivables may be uncollectible.
To account for this, debit bad debit expense and credit allowance for doubtful debt. Should the debt become uncollectible (i.e go bad), debit allowance for doubtful debt and credit accounts receivable.
Since the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $1,200 before adjustment at December 31, 2016, the additional amount to be allowed
= $7200 - $1200
= $6000
This will be posted as
Debit Bad debt expense $6000
Credit Allowance for doubtful debt $6000