Answer:
We should calculate this using the safety stock formula Z x standard deviation x Lead time
Explanation:
ired = 90%
For 90% service level the value of Z (standardized normal distribution table) = 1.281
Z is found in standard normal distribution table.
Find value of 0.45 (0.9/2) in the table and note row and column values.
Answer:
5341288
Explanation:
Data provided in the question:
Volume of the living quarters = 213 cubic feet
Now,
The dimensions of the US dollar bills are
width = 2.61 inches
Length = 6.14 inches
Thickness = 0.0043 inches
Thus,
Volume of a single dollar bill = 2.61 × 6.14 × 0.0043
= 0.06890922 cubic inches
Also,
Volume of quarter in cubic inches = 213 × 12³
[ ∵ 1 ft = 12 inches ; 1 ft³ = 12³ cubic inches]
Thus,
Volume of quarter in cubic inches = 368064 cubic inches.
Thus,
Number of dollar bills that can fit in there
= [ Volume of quarter in cubic inches ] ÷ Volume of a single dollar bill
= 368064 ÷ 0.06890922
= 5341288.15 ≈ 5341288
Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer:
The answer is: Customer segmentation
Explanation:
Customer segmentation happens when you divide your customers into groups whose members are similar in specific ways (in a marketing sense). Customers are usually segmented by age, gender, spending habits, geographical location, etc.
In this case the customers were segmented into two groups::
- college students
- midsize and small-size businesses
Answer:
solar panel repair technician
: apprenticeship.
petroleum engineer: college degree
industrial production manager
: college degree
plumber
: apprenticeship.
landscape architect
: apprenticeship.
security installer: apprenticeship.