I think the most appropriate answer would be D. Because it has a 50 percent chance of winning $X and a 50 percent chance of losing $Y.
I hope it helped you!
Answer:
D)$1.32
Explanation:
For computing the earning per share, we need to apply the formula which is shown below:
= (Net income - preference dividend) ÷ (average of outstanding shares)
where,
Average of outstanding shares = (Beginning balance of outstanding shares + ending balance of outstanding shares) ÷ 2
The other items value will remain the same
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= ($500,480 - 251,003) ÷ {(200,180 shares +180,150 shares ) ÷ 2}
= $249477 ÷ 190165 shares
= $1.32
Answer:
<u>False</u>
Explanation:
<em>There is no such thing</em> as community engagement graduation requirements. However there is internship as a requirement for college graduation.
Therefore , Orlando can use this internship to only fulfill his internship graduation requirements having learnt practical knowledge from the animal shelter for six weeks.
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest