Answer:
1 × 10² J
Step-by-step explanation:
Given data

2 oz × (1 kg/35.274 oz) = 0.06 kg
The work exerted by the player is equal to the kinetic energy (K) adquired by the ball.
K = 1/2 × m × v²
K = 1/2 × 0.06 kg × (57.7 m/s)²
K = 1 × 10² J
Given:
The point is T(-3,7).
To find:
The image T' after
.
Solution:
, it means reflection across x-axis is followed by reflection across y-axis.
If a point is reflected across the x-axis, then


Then point is reflected across the y-axis. So,


Therefore, the coordinates of point T' are (3,-7).
Answer:
141.218
Step-by-step explanation:
0.37
0.194
0.6
0.473
0.29
the smallest digit at tenth place is 1 in 0.194, so 0.194 is the smallest here