Answer:
i think the answer218
Explanation:
if you add 176.000+35.000=211+7=218 you get the right answer
Answer:
Credit to Cash for $4,995 is correct
Explanation:
here is a complete question
has a gross salary for May of $7,000. The entire amount is under the OASDI limit of $118,500 and thus subject to FICA. He is also subject to federal income tax at a rate of 21%. Which of the following is a part of the journal entry to record the disbursement of his net pay? (Assume a FICA-OASDI Tax of 6.2 % and FICA-Medicare Tax of 1.45%. Round the final answer to the nearest dollar.) A. debit to Cash for $4,995 B. debit to FICA Tax Payable of $4,995 O C. debit to Employee Income Tax Payable of $4,995 D. credit to Cash for $4,995
The computation of the amount that becomes the part for accrual the employer payroll taxes is shown below:
Gross Pay $7,000
Less: Deductions
Federal Income tax $1,470 ($7000 × 21%)
FICA-OASDI tax $434 ($7000 × 6.2%)
FICA-Medicare tax $102 ($7,000 × 1.45%)
Total Deductions 2006
Net pay $4,995
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
The correct statement is Option No. 4 which is "straight bonds are more costly to issue than convertible bonds".
Explanation:
Option 4 "straight bonds are more costly to issue than convertible bonds" is true because generally convertible bonds offer low yield , so it is the lowest cost for issuers.