Answer:
Average hourly output is 13.14 pieces.
Explanation:
Number of machines at the bank N = 5
Average service time T = 26 min
Machine runs for an Average R = 74 min
Number of servers M = 1
Service Factor, X = T / (T+R)
= 26 / (26+74)
= 0.26
Efficiency Factor, F = 0.683
Average Number of machine running A = N * F * (1 - X)
= 5 * 0.683 * (1 - 0.26)
= 2.52
Output rate = 26 * (A / N)
= 26 * ( 2.52 / 5)
= 13.14 per hour.
Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600
Answer:
No. I do not think leadership style is fixed.
Explanation:
There are various leadership styles used by leaders in organizations depending on the type of job, the category of employees, the situation, or the organizational goal the leader is trying to achieve.
Some of these leadership styles include; bureaucratic, democratic, autocratic, servant and transactional leadership styles.
It is best for leaders to be flexible and know what style to adopt depending on the particular situation.
For example, in <u>situations where employees are inexperienced</u>, a leader should choose a leadership style (such as bureaucratic leadership) where he gives instructions and directs the employees on what to do.
If on the other hand, such a l<u>eader is in charge of experienced employees</u>, then he can adopt the democratic style of leadership, where the employees are allowed to give inputs and have freedom to make certain decisions.
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>
Answer:
The predetermined manufacturing overhead rate per direct labor hour will be $32
Explanation:
The formula to compute the predetermined manufacturing overhead rate is shown below:
= (Estimated manufacturing overhead) ÷ (Estimated direct labor hours)
where,
Estimated manufacturing overhead = Wages of factory janitors + Utilities for factory + Rent on factory building
= $39,900 + $17,000 + $13,900
= $70,800
And, the estimated direct labor hours is 2,200 machine hours
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $70,800 ÷ 2,200 machine hours
= $32.18