Answer:
H2 P4 O1. Explanation: In order to calculate the Empirical formula , we will assume that we have started with 10 g of the compound.
Explanation:
Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Answer:
The impurity which is present in the solution of copper sulphate (CuSO4) is determined by the an instrument known as spectrophotometer.
Explanation:
Spectrophotometer is a device or an instrument which is used to determine the concentration of a chemical by measuring the detection of light intensity that is coming from the solution. If the solution of copper sulphate is checked through spectrophotometer, we can can determined or measure the amount of copper sulphate and the impurity in the solution.
Answer:
The concentration is 50,8 % w/v and radio strengths = 1,96.
Explanation:
Phenobarbital sodium is a medication that could treat insomnia, for example.
2,0 M of Phenobarbital sodium means 2 moles in 1L.
The concentration units in this case are %w/v that means 1g in 100 mL and ratio strengths that means 1g in <em>r</em> mL. Thus, 2 moles must be converted in grams with molar weight -254 g/mole- and liters to mililiters -1 L are 1000mL-. So:
2 moles ×
= 508 g of Phenobarbital sodium.
1 L ×
= 1000 mL of solution
Thus, % w/v is:
× 100 = 50,8 % w/v
And radio strengths:
= 1,96. Thus, you have 1 g in 1,96 mL
I hope it helps!