Answer:
Hey there!
The robot moves 63 cm in 9 seconds. Then in 1 second, it moves 7 cm.
If it goes 49 cm, it will take 7 seconds.
Let me know if this helps :)
Answer:
1.4 × 10^-8
Step-by-step explanation:
The chip is 14 nanometers
14 * .000000001
.000000014
Move the decimal 8 places to the right, because we need 1 number in front of the decimal for scientific notation. The exponent will be -8 because we moved it 8 places to the right
1.4 × 10^-8
Trapezoidal is involving averageing the heights
the 4 intervals are
[0,4] and [4,7.2] and [7.2,8.6] and [8.6,9]
the area of each trapezoid is (v(t1)+v(t2))/2 times width
for the first interval
the average between 0 and 0.4 is 0.2
the width is 4
4(0.2)=0.8
2nd
average between 0.4 and 1 is 0.7
width is 3.2
3.2 times 0.7=2.24
3rd
average betwen 1.0 and 1.5 is 1.25
width is 1.4
1.4 times 1.25=1.75
4th
average betwen 1.5 and 2 is 1.75
width is 0.4
0.4 times 1.74=0.7
add them all up
0.8+2.24+1.75+0.7=5.49
5.49
t=time
v(t)=speed
so the area under the curve is distance
covered 5.49 meters
Answer:
27m
Step-by-step explanation:
It's the Pythagorean Theorem.
20^2+18^2=c^2
400+324=c^2
724=c^2
take the square root of both sides
26.9m=c
to the nearest meter = 27