0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Explanation:
Given;
Rydberg constant as 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Therefore, Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
Complete Question:
In the first paragraph, the words “disrobed,” “unveiling” and “deconstructed” primarily serve to (a) highlight the negative connotations that laser technology currently has, (b) emphasize the extensive reach of laser technology; (c) demonstrate the inherently unknowable characteristics of objects, even with laser technology; (d) implicitly compare lasers to other forms of technology
Answer:
(b) emphasize the extensive reach of laser technology;
Explanation:
The use of the word disrobed and deconstructed from the passage emphasizes the extensive reach of laser technology. Even without looking up the dictionary meaning of the two words, one can easily deduce that the passage is a pro-laser technology one.
- The passage presents the use of the laser technology in solar exploration.
- It also show its use by ecologists.
#learnwithBrainly
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.