Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
Answer: a. Only I
Explanation:
In a sell or process further decision, the only cost that is relevant is the variable production cost that is incurred after split-off.
It should be noted that a split-off is when the parent company of an organization uses specified terms to divests its business unit
Answer: Decline.
Explanation:
If a million job seekers out of 5 million job seekers, get discouraged and stop job hunting, the unemployment rate would be recorded to have dropped, because it would mean that there are fewer individuals that are seeking for employment( in this case 4million).
Answer:
A. Debit: Bad Debt Expense 2,500
Credit: Allowance for Doubtful Accounts 2,500
250,000 x .01 = 2,500
B. Debit: Bad Debt Expense 2,750
Credit: Allowance for Doubtful Accounts 2,750
3,000 - 250 = 2,750
Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>