Answer:
Cost of Goods Sold = $1,700,000
Gross Proft = $1,740,000
Explanation:
We solve this assingemtn using the inventory identity:

We post the given and solve for the missing part:
640,000 + 2,020,000 = 960,000 + COGS
COGS = 640,000 + 2,020,000 - 960,000 = 1,700,000
Next we use the COGS value to calculate the gross profit.

3,440,000 - 1,700,000 = 1,740,000
Answer:
20%
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.
IRR can be calculated using a financial calculator:
Cash flow for year zero =-302,820
Cash flow each year from year one to seven = 84,000
IRR = 20%
To find the IRR using a financial calacutor:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. After inputting all the cash flows, press the IRR button and then press the compute button.
I hope my answer helps you
Answer:
<em>Inspirational Appeal</em>
Explanation:
Inspirational Appeal happens when <em>the traditional transition leader uses motivation mostly in downward fashion to affect maximum performance in a group.</em>
The leader ultimately ties the intended action or result to a set of principles and beliefs which the group honors.This panders to emotions, which are a primary motivating driver.
An instance is when a new leader shares their ambition for future success and not only receives assistance by doing so, but also sparks passion for significant change.
Motivation and inspiration often involves behavior modelling and example setting for someone else to pursue.
Answer and Explanation:
Respected Sir,
Sub: Absorption costing to analyze product costs and subsequent cost-volume-profit decisions
As per your requirement please find the explanation below:
Absorption costing is a process by which we add part of the fixed overhead to the production expense of the goods. If we do on a per-unit basis. Here we will compute by dividing the fixed costs by the number of units that we built and sold over the era. Whereas Variable costing includes fixed overhead as a lump sum instead of a per-unit price.
Under this process, all your variable costs like equipment, raw materials, and shipping are included. We will add the maximum fixed overhead costs for the duration. Such costs are not calculated on a per-unit basis. Rather than we deduct them as a lump-sum expense from your income amount.
Variable costing is really useful as it reveals the earnings after all the expenses are paid for the accounting period. While you would not have earned revenue for the goods we purchased as some may be in the inventory, we are showing you have paid all of your expenses for the time. We have excess revenue when you actually sell the finished goods in the warehouse.
The absorption approach is not all that effective as absorption costing will inflate the income figures excessively in any given span of accounting. Since you're not going to subtract any of your fixed costs as we did not sell any of us produced goods, our profit and loss report doesn't reflect the maximum expenses you've had for the time. Therefore, these results may mislead us when our profitability is analyzed.
Regards
ABC
Answer:
The cross elasticity of demand is zero
Explanation:
Cross elasticity of demand measures the percentage change in the quantity demand of a product occasioned by a change in the price of another but related commodity.
If the the commodities are complements, the cross of elasticity of demand between them would be negative. his implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a decrease(increase) in the demand of the other.
If the the commodities are substitutes, the cross elasticity of demand between them would be positive. This implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a increase (decrease) in the quantity demand of the other.
Where the cross elasticity of demand is zero, this implies that the goods are not in any way related. This implies that a change in the price of one would produce no change in the quantity demand of the other.