The answer is: 48 hours
If the vessel operator is knowingly aware of the situation and decided not to file a written report for the victim, the vessel operator will be exposed to several risk of crime if the wound managed to took the victim's life because the court will seem him/her as responsible in the death
Answer:
The amount of Compensation expense to Year 1 is $153,333.
Explanation:
Stock options granted 92000
X Fair value on date of grant 5
Total compensation expense 460000
Years 3
Compensation expense per year 1 53333
Therefore, The amount of Compensation expense to Year 1 is $153,333.
Answer:
<em>For the 2 year treasury securities it was 7%, and for a 3 year treasury securities it was 7.33%</em>
Explanation:
<em>From the example, </em>
<em>The real risk rate of interest is= 4%</em>
<em>The inflation expectation of this year=2%</em>
<em>Inflation expected for the next 2 years=4%</em>
<em>Maximum risk premium=0</em>
<em>Therefore</em>
Rt= r* + (Inflation/ year)
Rt2= 4 + (2 + 4 / 2) = 7%
<em>Rt3= 4 + (2 + 4 / 3) = 7.33% </em>
The invesment that may be long term is retirement funds as it will only be used when the person that made that investment will get there money when they retire.