Given:
Pressure,
= 1300 kPa
Temperature,
= 
= 100 kPa
velocity, v = 40 m/s
A = 1
Solution:
For air propertiess at
= 1300 kPa
= 
= 793kJ/K
= 
and also at
= 100 kPa
= 401 KJ/K
= 
a) Mass flow rate is given by:

Now,
= 46.51 kg/s
b) for the power produced by turbine, 
= 18.231 MW
Answer:
%
Explanation:
Determine the initial velocity


= 19.89 m/s
final velocity


=8.84 m/s
total mechanical energy is given as







Shaft power


mechanical efficiency

%
The twenty-third pair of chromosomes is called the sex chromosomes. Females have two X chromosomes and males have one X and one Y
Answer:
Q=0.95 W/m
Explanation:
Given that
Outer diameter = 0.3 m
Thermal conductivity of material

So the mean conductivity





So heat conduction through cylinder


Q=0.95 W/m
Answer:
time is 17.43 min
Explanation:
given data
initial diameter = 5 m
velocity = 3 m/s
final diameter = 17 m
solution
we will apply here change in change in volume equation that is express as
ΔV =
.............1
here ΔV is change in volume and rf is final radius and ri is initial radius
ΔV =
ΔV = 2507 m³
so
Q = velocity × Area
Q = 3 × π ×(0.5)² = 2.356 m³/s
and
change in time is express as
Δt =
Δt =
Δt = 1046 sec
so change in time is 17.43 min