Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
D. Re-order point = 26 days
Explanation:
Given,
Annual Demand, D = 2,080 units
Number of working days = 320 days
Lead time = 4 days
We know,
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (2,080/320)*4
Re-order point = (6.5*4)
Re-order point = 26 days
Therefore, the answer choice is D.
As there is no maximum and average lead time and no replenishment stock, I exclude the safety stock from the re-order point calculation.
<u>Answer:</u>
<em>It chooses (D) Direct investment exporting strategy</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
Countries in a few decades have made significant forward jumps towards a comprehensive domain, which has contributed incredibly to making worldwide business dealings free from restrictions. In the overall marvel of Globalization, outside direct speculation (FDI) is quickly turning into a significant factor in the commercial development of firms and nations.
For any firm to create and develop it needs to extend its exercises all around, and to accomplish that target; there are diverse market section modes accessible to the firm going from FDI.
The scenario given above is an example of cultural manners and customs. Cultural manners and customs has to do with the the ways societies do things in foreign countries. Manners and customs typically affect both the management and marketing operation of a company. International companies must understand the manners and customs of the country where they are located in order to succeed.