Answer:
a gain for 6,000 dollar will be recognized
the new bonds basis will be of 22,000
Explanation:
Total proceeds from the sale:
22,000 in bonds plus 3,000 cash for a total of 25,000
The basis of the bond gifted was 19,000
Therefore, there is a realzied gain on sale for the difference which is 6,000 dollars.
The new bonds are worth 22,000 therefore their basis will be of 2,,000 dollars
Answer:
2.45
Explanation:
Given that,
Stockholders equity book value = $750,500
Earnings per share = $3.00
Price-earnings ratio = 12.25
Common stock outstanding = 50,000 shares
Market price per share:
= Earnings per share × Price-earnings ratio
= $3.00 × 12.25
= $36.75
Equity book value per share:
= Stockholders equity ÷ Common stock outstanding
= $750,500 ÷ 50,000
= $15.01
Price-book ratio:
= Market price per share ÷ Equity book value per share
= $36.75 ÷ $15.01
= 2.45
Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate
= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6
= $182,700 - $192,000
= - $9,300 favorable
Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price
= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)
= $182,700 - $174,000
= $8,700 unfavorable
Material quantity variance = Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity
= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)
= $174,000 - $192,000
= -$18,000 favorable
The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr 15,900
To Notes Receivable A/c $15,000
To Interest Revenue A/c $900
(Being cash is collected with respect of notes receivable and interest revenue)
For recording this transaction, we debited the cash account and credited the notes receivable and interest revenue account