Answer:
Post hoc, ergo propter hoc.
Explanation:
The best statement which explains the above scenario is 'post hoc, ergo propter hoc'. This statement is known as an informal fallacy, according to this statement because burglaries were followed by an increase in ice-cream sales then it means that an increase in ice-cream sales is the cause of burglaries. In other words, if 'y' is followed by 'x' then 'x' must have caused 'y'.
Answer:
$62,600
Explanation:
Net operating income under variable costing = $63,800
Fixed manufacturing overhead cost deferred in inventory = (300 units multiplied by $4) =$1,200
the absorption costing net operating income last year= $63,800 - $1,200 = $62,600
Answer:
These statements are correct:
In a command economy, state-owned enterprises have little incentive to control costs and be efficient.
In a command economy, the absence of competition means that state-owned enterprises do not have incentive to be efficient. This is because In command economies, these companies are most of the time monopolies who have a safer market to sell their products, because consumers lack choice.
Mixed economies were once uncommon throughout much of the world, although they are becoming more popular now.
Most economies now are mixed: in part free market economies, in part command economies. For example, in most developed countries, most sectors are left for private companies to compete, but a few areas are still directly controlled by the government, either fully or partially (for example: the healthcare sector, and education).
Answer:
The per-share value of Marston’s preferred stock should be $92
Explanation:
The computation of the per-share value of Marston’s preferred stock is shown below:
= (Annual Dividend rate) ÷ (yields generation) × 100
= (5.75%) ÷ (6.25%) × 100
= $92
We simply divide the Annual Dividend rate by the yields generation or we can say it is a required rate of return.
All other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
Dividend yield is 2.91 %.
Explanation:
Dividend yield = Annual Dividend per Share / Stock Price per Share × 100
<em>where,</em>
Annual Dividend per Share = Total Dividends ÷ Total Number of Shares
= $835 ÷ 500
= $1.67
<em>then,</em>
Dividend yield = $1.67 / $57.48 × 100
= 2.905 or 2.91 %