Answer:
$0.6 per pounds
Explanation:
The computation of the standard unit materials cost per pound is shown below:-
Whole Tomatoes = 5,000 × $0.75
= $3,750
Vinegar = 350 × 0.90
= $315
Corn syrup = 40 × 7.50
= $300
Salt = 125 × 1.80
= $225
Total cost = Whole Tomatoes + Vinegar + Corn syrup + Salt
= $3750 + $315 + $300 + $225
= $4,590
Standard Unit Materials cost per pound = Total cost ÷ ketchup pounds
= $4,590 ÷ 7,650 pounds
= $0.6 per pounds
Answer:
A) Q1 = 20 and Q2 = 60
Explanation:
Please find the attached file with the solution.
Answer:
APR = 14.28%
EAR = 14.7%
Explanation:
Stock price = $80.82
Current stock price = $86.59
The return will be as below since no dividend was stated
R = ($86.59 - $80.82) / 80.82
R = 0.0714
R = 7.14%
For six months, the return was 7.14%
Annual percentage yield (APR) = 2*(7.14%) = = 14.28%. Therefore, the value of APR = 14.28%
Effective Annual Return = [1 + (Annual Rate/ N )] ^N - 1
= [1 + (14.28% / 2]^2 - 1
= [1 + 0.071]^2 -1
= 1.147 - 1
= 0.147
= 14.7%
Answer:
Visits to competitors' locations
Explanation:
Analyzing the information obtained in the scenario of the question above, it is correct to state that Jacob plans to use the primary market research method of visits to competing locations.
This method consists of gathering essential data and information for his research collected directly in a place that can serve as a parameter as a real scenario, that is, when visiting competing places, Jacob will be able to achieve his goal of collecting information, which is to analyze through of a real situation as is the behavior of random consumers on their own and understand their reactions.
This method can be effective because it eliminates biased behaviors by research participants, so that it can identify a real consumption situation without any type of interference, and it can be ideal to identify patterns of behavior that help to identify data about changes in consumer preferences, interests and demands, which is the goal of your research.
Answer: 7.12%
Explanation:
Effective Annual Interest rate is the nominal interest rate adjusted for the number of compounding periods a financial product will experience in a period of time.
To calculate the Effective Annual Rate one can use the following formula,
Effective Rate of Interest = (1+r/m)^m - 1
where r is the rate and
M is the no of compounding periods per year which in this case would be 2 because the payments are semi annual
Plugging in figures would give us,
Effective Rate of Interest = (1+0.07/2)^2 - 1
=0.0712
= 7.12%
If you need any clarification do comment or react.