1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
8,000= fixed overhead
Explanation:
Giving the following information:
Bell’s Shop can make 1000 units of a necessary component with the following costs:
Direct Materials $24000
Direct Labor 6000
Variable Overhead 3000
Fixed Overhead ?
The company can purchase the 1000 units externally for $39000. The unavoidable fixed costs are $2000 if the units are purchased externally.
Buy= 41,000/1,000= $41
Total Unitary cost= 24,000 + 6,000 + 3,000 + fixed overhead
41,000= 33,000 + fixed overhead
8,000= fixed overhead
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
(a)
Dr Cash $10,032.30
Cr Cash Over and Short$74.90
Cr Sales Revenue $10,107.2
(b)
Dr Cash $10,148.54
CrSales Revenue$10,107.2
Cr Cash Over and Short$41.34
Explanation:
Kingbird Industries
(a)
Dr Cash $10,032.30
Cr Cash Over and Short$74.90
Cr Sales Revenue $10,107.2
($10,032.30+$74.90)
(b)
Dr Cash $10,148.54
(10,107.2+$41.34)
CrSales Revenue$10,107.2
Cr Cash Over and Short$41.34
Answer:
$40,000
Explanation:
Holders of preferred stocks are given preference in terms of dividend distribution. However, the amount of dividend that they will share in the $65,000 dividends declared by the board of directors is only limited to 5% of the total par value (5,000 shares x $100 = $500,000) of preferred stocks, which in this case is only $25,000 ($500,000 x 5%). After deducting the dividends for preferred stocks, the remaining dividends of $40,000 ($65,000 - $25,000) will be distributed to holders of common stocks.