Answer:
Interest Receivable (Dr.) $250
Interest Revenue (Cr.) $250
Explanation:
Notions Co. has borrowed money from Lemming and will have to pay cost for it which is a source of fund (revenue) for Lemming. According to the Accrual concept of accounting, revenue should be recognized when earned and not when cash is received. At year end, the interest revenue of two months has been accrued, so it needs to be recognized in the Books of Lemming.
⇒ 18,750 * 8% = 1,500 p.a.
OR Interest Revenue for two months = (1,500/12) * 2 = $250.
Answer and Explanation:
The factors which needs to be evaluated in determining whether an organization uses a traditional or strategic approach to managing its HR are the Responsibility for HR, Focus area, Role of HR, HR Initiatives, Time Horizon, Control, Job Design, Key Investments and Accountability
The specific questions that need to be answered are:
How are information and resources allocated and managed?
Is the HR strategy understood by all the employees?
Is the mission and strategy integrated with the organization's goals and objectives?
These questions should be asked to the upper management personnel who make strategic decisions in the company.
Answer:
Total investment = 2,400+10,000+3,600=16,000
Expected return on Portfolio= 2,400/16,000*6=0.9%+
10,000/16,000*7.5=4.6875% +
3,600/16,000*12.6=2.835%
Expected return on portfolio= 8.4225%
Explanation:
Answer:
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Explanation:
<u><em>The learning curve theory</em></u><em> states that as the cumulative output doubles the cumulative average time taken till date is reduced to a certain percentage of the previous time. This percentage is called learning rate</em>
Total time = Average time × cumulative number of units
The cumulative average time is determined using the formula below:
Y= aX^b
a - time taken for the first unit produced
b = log LR/Log 2
X- cumulative units till date
Y - cumulative average time taken for X units
LR- Learning rate
LR = 68/80 = 0.85 = 85%
<em>Time needed to complete the 4th unit</em>
= Learning rate × time take for the 2 unit
= 85% × 68
= 57.80 hours
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Answer:
The lowest risk combination is at : expected return = 12%
standard deviation = 17.44%
Explanation:
Three mutual funds
stock fund : 15% expected return, 23% standard deviation
Bond fund : 9% expected return , 23% standard deviation
money market : sure rate of 5.5%
correlation between stock and bond fund = 0.15
variance for stock fund = 0.5 ( solved using excel )
variance for bond fund = 1 - variance for stock = 1 - 0.5 = 0.500
attached below is the table and