Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
Labor (Variable input) hired = 151 units
After hiring this much units of labor, a firm incurred:
Marginal cost of hiring (MFC) = $0.30 and marginal product of labor (MRP) = $0.33
The firm continuing hiring new labor until the point at which marginal cost of hiring labor is equal to the marginal product of labor.
In this case, MFC is less than the MRP, so firm should increase the use of labor till the MFC becomes equal to the MRP.
Answer: Nominal interest rate.
Explanation:
Nominal interest rate is the interest rate before inflation is taken into account.
Nominal interest rate is also the advertised or interest rate stated on a loan, without adding any other fees or compounding the interest.
The nominal interest rate is quoted on bonds, loans etc. It is the advertised rate without taking into cognisance inflation, inflation, taxation and compounding interest.
Solution:
S1 $180,000 is allocated 70% to S2 or $126,000 ( 0.7 * 180,000 )
S2 total is $162,000 + $126,000 = $288,000
S2 $126,000 is allocated 19.7% to P2 or $81000
Under the step-method of cost allocation,
the amount of costs allocated from $2 to P2 would be $81000