Answer:
mean=4.44
standard deviation=1.67
Step-by-step explanation:
The mean and standard deviation for the number of erroneous returns per batch can be calculated using binomial distribution. The binomial distribution is used because
i) There are one of two possible outcomes( error or no error) that can be categorized into success and failure.
ii) The experiment is repeated fix number of times 12.
iii) The probability of success remains constant at each trial i.e. 37%
iv) The trails are independent.The mean and standard deviation of binomial distribution are np and √npq
Here, n=12, p=0.37 and q=1-0.37=0.63
mean=12*0.37=4.44
standard deviation=√12*0.37*0.63=√2.8=1.67
Answer: 3
Step-by-step explanation:
Move the decimal back to its point of origin
Add up all sides lengths:
s+6 + s+6 + s + s + 2s = 102
solve for s:
6s + 12 = 102
6s = 90
s= 15
The lengths of sides are as follows:
15, 21, 21, 15, 30 inches
I hope that
helps!
Provide better info thanks
Answer: The properties of operations can be used to solve problems involving integers because it shows different way to find the answer.
Step-by-step explanation: