Answer:
See below.
Explanation:
We can compute the profitability of this special order by accounting for the incremental costs,
Sales (9700 * 47.20) = $457,840
Incremental Variable costs = (18 + 7.30 + 4.50 + 6.90) = $36.7/unit
The incremental variable costs include the $6.9 for modifications and does not include 7.4 which is a part of non incremental fixed costs.
Profits from this special order are as follows,
Sales 457,840
Less:
Variable costs (36.7*9700) 355,990
Incremental Fixed costs 46,700
Profits from this special order 55,150
Since the order has positive contribution and as it yields profits, it should be accepted.
Hope that helps.
<span>The dark printed words on the page of a book are easily read because they are printed on a light ground. this is an example of the principle of ____________?
Contrast</span>
Answer:
281,281.28
Explanation:
expected cost 300,000 + 10,000 = 310,000
with an inerest rate of 10%
discount value equals to 281,281.28
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000
Answer:
The company's cost of preferred stock for use in calculating the WACC is 9.65%
Explanation:
For computing the cost of preferred stock, the following formula should be used which is shown below
= Annual dividend based on preferred stock ÷ (Price per share × Flotation cost)
where,
Flotation cost = 1- rate
= 1- 4% = 0.96
= $9.50 ÷ ($102.50 × 0.96)
= $9.50 ÷ $98.4
= 9.65%
The flotation cost should be deducted because it is a one time expense. Thus, it would be minus from price per share.
Hence, the company's cost of preferred stock for use in calculating the WACC is 9.65%