Answer:
57x = 1311
x = 23 hours
Step-by-step explanation:
I don't know how you would model this with two equations but the answer is 23 hours.
For this case we have the following equation:
y = 150 * (1.06) ^ t
For the first month we have:
y = 150 * (1.06) ^ 1
y = 159 $
For the second month we have:
y = 150 * (1.06) ^ 2
y = 168.54 $
For the third month we have:
y = 150 * (1.06) ^ 1
y = 178.65 $
Answer:
d. $ 159.00 + $ 168.54 + $ 178.65
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
Answer: the answer that actually makes since is multiply 8 times 41.75 that also equals out to 334 which would be accurate
Step-by-step explanation: