Define rates at which the individuals paint.
Bill: x = 1/8 signs/h
Bob: y = (2 signs)/(8 h) = 1/4 signs/h
Barry: z = (4/3 signs)/(8 h) = 1/6 signs/h
The job is to paint 2 signs, working together.
In the first 3 hours, the amount painted is
(x+y+z signs/h)*(3 h) = (1/8 + 1/4 + 1/6)*3 = 13/8 signs
Remaining: 2 - 13/8 = 3/8 signs
Barry quits.
In the next 1/2 hour (30 minutes), the amount painted is
(x + y signs/h)*(0.5 h) = (1/8 + 1/4)*0.5 = 3/16 signs
Remaining: 3/8 - 3/16 = 3/16 signs
Now Bob quits.
The time for Bill to finish the job is
(3/16 signs)/(1/8 signs/h) = 3/2 h
Answer: Bill finishes the job in 1.5 hours (or 1 hour, 30 minutes)
Answer:
The money they make on selling pies on Saturday is $68 (approximately).
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of an apple pie is $9.75.
Total apple pie sold on Saturday is 7.
So, to get the total amount of apple pie sold on Saturday:



Total amount = $68.25.
Therefore, the money they make on selling pies on Saturday is $68 (approximately).
The question asks for the rate of toys per hour.
So we shall divide the total toys assembled by the total hours.
Its a five day week.
The number of hours allotted per day are 8.
So total allotted during the week are 8 × 5 = 40 hours.
Number of toys made during the week are 400.
Hence the number of toys assembled per hour per person
= number of toys / number of hours
= 400 / 40
= 10 toys per hour per person.
The average number of toys assembled per hour per person is 10.
For this case, the first thing we are going to do is define variables.
We have then:
x: number of birthday party goozy bags
y: total weight
We then have the following equation:
y = 150x + 200
For y = 6200 we have:
6200 = 150x + 200
Clearing x:
x = (6200-200) / (150)
x = 40
Answer:
there are 40 goody bags inside the box