First get the difference between the 2008 price and 1990 which is $4.02-$1.37= $2.65. Then the difference you've got which is $2.65, divide it to the current market price which is $4.02 to get the how many percentage it increased since then, $2.65/$4.02= 0.65920398 then multiply it to 100. It would be 65.92 or 66% if rounded off to whole number.
Answer:
Step-by-step explanation:
245000 last year
This year 25235
(y2 - y1) / y1)*100 = your percentage change
(where y1=start value and y2=end value)
(( £25.235 - £24.500) / £24.500) * 100 = 0 %
There ain't no percentage change as there needs to be a bigger difference between the two numbers plus u should use the formula
The distance is 120 km
the rate that the distance is changing is 30km per hour
hope this helps