The information shown here only shows a principal sum, a rate of interest and a period or time. There is no question as to what is needed. But suppose the need is for simple interest, then we calculate using the given information and the formula:
I = PRT
where I is simple interest, P is the principal, R is the rate per year, and T is time
P = 290, T is 6 months which is 0.5 years, R = 12.5 % which is written as 0.125 in decimal fraction.
I = 290 × 0.125 x 0.5 → I = 18.125
Therefore after 6 months , the interest earned will be 18. 125 dollars
Answer:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Step-by-step explanation:
We don't know the distribution for the scores. But we know the following properties:

For this case we can use the Chebysev theorem who states that "At least
of the values lies between
and
"
And we need the boundaries on which we expect at least 75% of the scores. If we use the Chebysev rule we have this:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Theoretical is what you think will be the outcome vs. actually doing it...hope this helps
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that a researcher is using a repeated-measures design to test for mean differences among four treatment conditions.
The data for this study consist of 10 scores in each treatment.
We have to find the total subjects who participated in the study.
Each treatment has 10 scores
No of treatments = 4
Hence subjects participated in the study
= no of treatment x no of subjects
= 
a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We know that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = acceleration due to gravity (9.8 m/s²)
It is given that, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Hence, apple sits om 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N ( given)
height, h = 1.8 m ( given)
The energy possessed by the suitcase is due to virtue of its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Hence, the energy possessed by the suitcase sitting on the counter is 216 J.