Answer:
Cost of goods sold on April 25 is $13.80 and the inventory balance is $55.20
Explanation:
Data given:total unit
Cost of purchase with data;
Date Amount
April 5 $10
April 10 $12
April 15 $14
April 20 $16
April 22 $17
Total cost 69
Average cost = total cost /total quantity
= 69/5
=13.8
The cost of the ending inventory is given on the balance sheet below
Date Purchases Cost of Inventory Bal. Avg Cost
goods sold
April 5 $10* 1 unit= $10 - $10 10/1 = $10
April 10 $12* 1 unit=$12 - 10+ 12 = 22 22/2 = 11
April 15 $14* 1 unit=$14 - 22+14 =36 36/3 = 12
April 20 $16* 1 unit= $16 - 36 +16 =52 52/4 = 13
April 22 $17* 1 unit = $17 - 52+17 =69 69/5 = 13.8
April 25 - 1 unit*13.8 = 13.80 69 - 13.8 = 55.20
Answer:
<u>Part a: What will be the equilabrium price that Dumphy and Funke will charge?</u>
Answer: Price charged = $30
<u>Part b: What are the profits for Dumphy and Funke at the equilibrium price?</u>
Answer: Profit on equilibrium price = $0
<u>Part c: What type of competition would Funke and Dumphy likely engage in after the decrease in demand?</u>
Answer: Price competition
Explanation:
<u>Part a: What will be the equilabrium price that Dumphy and Funke will charge?</u>
Answer:
Price charged by each of the artists will be equal to their marginal cost.
Thus, equilibrium P = MC = $30.
<u>Part b: What are the profits for Dumphy and Funke at the equilibrium price?</u>
Answer:
Equilibrium profits will be 0 at the equilibrium because price charged is equal to MC, leading to no profits.
<u>Part c: What type of competition would Funke and Dumphy likely engage in after the decrease in demand?</u>
Answer:
Price competition - as changes in price will lead to changes in demand and thus sales
Answer: 5,882.5 hours
Explanation:
Cumulative Labor Hours to be planned for = Cumulative factor * Time of first unit
Cumulative Factor = Average learning rate for Number of units.
Learning rate from unit 1 to 2 = Labor hours required for 2nd unit / Labor Units required for 1st unit
= 2,250/2,500
= 0.9
Learning rate from unit 2 to 3 = Labor hours required for 3rd unit / Labor Units required for 2nd unit
= 2,120/2,250
= 0.94
Average learning rate = (0.9 + 0.94) / 2
= 0.9
= 90%
There are 6 units in total including the first units checked and the additional 3 units.
Cumulative factor for 6 units at 90% from the table is 5.101.
Cumulative labor hours = 5.101 * 2,500
= 12,752.5 hours
The time for the Addiotnal 3 units is;
= Cumulative time for all units - time for the first 3 units
= 12,752.5 - 2,500 - 2,250 - 2,120
= 5,882.5 hours
Answer:
$26,000
Explanation:
The calculation of Net increase or decrease in income on replacement is shown below:-
Net savings in Variable cost for 4 years = Variable manufacturing costs × Life
= $19,800 × 4
= $79,200
Net Investment to be made in New machine = Initial investment of new machine - Traded in value of old machine
= $128,000 - $22,800
= $105,200
Net financial disadvantage of replacement = Net savings in Variable cost for 4 years - Net Investment to be made in New machine
= $79,200 - $105,200
= $26,000
So, for computing the net financial disadvantage of replacement we simply applied the above formula.