Answer:
C
Explanation:
Countries rely on each other for cheaper products
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
Answer: If Creative Analysis, Inc. decides to maintain a constant debt-equity ratio, what rate of growth can they maintain? 4.82percent
Explanation:
Sustainable growth = {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]} / {1 {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]}} = .04817 = 4.82 percent
Answer:
The contribution margin per unit for the 18-inch blade.
Break even in units = Fixed cost/Contribution per unit
= 85,000/11 (15-4)
= 7,728 unit (round off)
The contribution margin ratio of the 18-inch blade.
Total contribution margin (CM) is calculated by subtracting total variable costs TVC from total sales TSP. Contribution margin per unit equals sales price per unit SP minus variable costs per unit VC . It is used in calculating a break even point of a business. Contribution margin ratio tells us how much contribution towards fixed cost is generate by selling a unit.
CM ratio = $ 11/ $ 15 *100= 73.33%
(Variable cost = 15 -4 = 11 )
Contribution margin income statement for the month of January.
Sales $ 180,000
Variable cost ($ 48,000)
Gross profit $ 132,000
Fixed Cost ($ 85,000)
Net Profit $ 47,000