Answer:
$1.7
Explanation:
From the question above Kirova company recorder the following information
Number of issued common shares is 990,000
Net income is $1,436,500
Number of authorized common share is 1,000,000
Weighted average income of outstanding common shares is 845,000
Number of treasury shares is 145,000
The formular to calculate the earning per share is
= Net income/Outstanding shares
Net income= $1,436,500
Outstanding shares= number of issued common shares- number of treasury shares
= 990,000-145,000
= 845,000
Therefore, the earnings per share can be calculated as follows
= 1,436,500/845,000
= $1.7
Hence Kirova's earning per share is $1.7
The 4-pin Firewire Connector must use a separate power supply. 4-pin Connectors are used for Laptops, Camcorders and other small devices 4-pin lacks the power connectors, it is for data only.
Answer:
manufacturing organization
Explanation:
This is an example of a manufacturing organization. This is an organization that focuses on gathering all of the necessary ingredients, which are then placed in a specific process to which combines them to make a unique product. This product is then sold to other companies or individual customers to generate profit for the company. This is exactly what Black Diamond does in order to produce outdoor equipment.
Answer: $36,000 increase.
Explanation:
Cost of keeping Current Truck.
The cost of keeping the current truck will be the Opportunity Cost of not purchasing the New truck.
The New truck is capable of reducing Manufacturing costs by $25,000 a year for 5 years so,
Cost of Keeping Current Truck = 25,000 * 5
= $125,000
Cost of buying new truck
It is given that if the company trades in the old truck they get a $31,000 reduction.
The Cost Price of the new truck is therefore,
= 120,000 - 31,000
= $89,000
The difference between the costs will be,
= 125,000 - 89,000
= $36,000
If buying a new truck will reduce expenses by $36,000 then that means it will increase income by $36,000.
Answer:
c. Facing hard rationing.
Explanation:
In this scenario, the CFO of Edward's Food Distributors is continually receiving capital funding requests from its division managers. These requests are seeking funding for positive net present value projects. The CFO continues to deny all funding requests due to the financial situation of the company. Apparently, the company is facing hard rationing.
Hard rationing can be defined as a capital budget that an organization is expected to adhere strictly to, as a result of limited or few resources availability and as such there is no room for errors or modifications in the short run.