answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
1 year ago
8

Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The co

mpany produces a single product. Production volume 10,000 units 12,000 units Direct materials $614,000 $736,800 Direct labor $185,000 $222,000 Manufacturing overhead $1,008,300 $1,042,500 The best estimate of the total cost to manufacture 10,800 units is closest to: (Do not round intermediate calculations.)
Business
1 answer:
Julli [10]1 year ago
7 0

Answer:

$1,288,092

Explanation:

Take any sing level and calculate the following

Direct material cost per unit = $614,000 / 10,000 = $6.14 per unit

Direct Labor cost per unit = $185,000 / 10,000 = $18.5 per unit

We will use high low method to separate the variable and fixed component of Manufacturing overheads.

Variable Manufacturing overhead cost = ($1,042,500 - $1,008,300) / (12,000 - 10,000 ) = $17.1 per unit

Fixed Manufacturing overhead cost = $1,008,300 - ( $17.1 x 10,000 ) = $837,300

Now calculate the Manufacturing cost of 10,800 unit

Direct Material cost = $6.14 x 10,800 = $66,312

Direct Labor cost = $18.5 x 10,800 = $199,800

Manufacturing overhead cost

Variable = $17.1 x 10,800 = $184,680

Fixed = $837,300

Total cost = $66,312 + $199,800 + $184,680 + $837,300 = $1,288,092

You might be interested in
Lanjan Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. Operating data for the first processing depar
jeka57 [31]

Answer:

Cost per Equivalent Unit = $663, 836/72,000 units = $9,220

Explanation:

We are asked to determine the cost per equivalent unit for conversion costs for the month of June

Step 1: we determine the quantity of units that were transferred to the next department

Quantity transferred = Opening Work in Progress + Units Started and in production - The Closing inventory of Work in Progress

= 14,000 units +76,000 units -20,000 units = 70, 000 units

Step 2: Calculate the number of Equivalent units in production

Equivalent Units in Production= Units transferred + The Closing Inventory of work in Progress

= 70,000 units + (20,000 units x 10%)

= 70,000 units + 2,000 units

=72,000 units

Step 3: We calculate the Cost per Equivalent Unit

= The Total Cost of Production / The Equivalent Units (determined in step 2)

Total Cost =Cost in beginning WIP Inventory + Additional Conversion cost

= $92,218 + $571,618= $663,836

Cost per Equivalent Unit = $663, 836/72,000 units = $9,220

8 0
1 year ago
Minnetonka Company leases an asset. Information regarding the lease:
wariber [46]

Answer: The options are given below:

A. Short term.

B. Operating.

C. Long

D. Finance.

The correct option is D. Finance.

Explanation: A finance lease is the kind of lease in which a finance company is the legal owner of the asset throughout the duration of the lease, while the lessee has both operating control over the asset, and some share of the economic risks and returns from the change in the valuation of the underlying asset.

In a finance lease agreement, ownership of the property is transferred to the lessee at the end of the lease term.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Disney positions its brand as “a magical world where your dreams come true.” In its brand positioning, what goal does Disney ach
mars1129 [50]

Answer:

By mentioning to be "a magical world where your dreams come true", Disney seeks to position its brand by appealing to the illusion of its youngest consumers, who believe and enjoy that magical world as they consider it to be real. In turn, it also targets a more adult audience, the parents of those children and even young adults who remember their childhood, and seek through Disney to return to that magical world far from the problems of daily life.  Thus, through empathy and the generation of nostalgia, Disney captures a market that is receptive to its products due to the sentimentality they imply.

8 0
1 year ago
A firm must choose among three alternative ways to compensate its salaried employees. It can pay them at the end of each week, a
Murrr4er [49]
I believe the answer is B
6 0
1 year ago
Rupert runs his own company and does all the hiring personally to ensure. Fit with the rest of the organization he’s built, wich
Westkost [7]
Do know how to follow instructions and work as a team
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A researcher hired by a department store wants to examine whether manipulating the room temperature to be hotter as opposed to c
    6·1 answer
  • Suppose the following information (in thousands of dollars) is available for H.J. Heinz Company—famous for ketchup and other fin
    12·1 answer
  • Janice, age 32, earns $50,000 working in 2019. She has no other income. Her medical expenses for the year total $5,250. During t
    13·1 answer
  • Maple Inc. collects 30% of its sales in the month of sale and the other 70% in the following month. The following shows budgeted
    9·1 answer
  • Andre's Dog House had current assets of $67,200 and current liabilities of $71,100 last year. This year, the current assets are
    8·1 answer
  • The standards for product V28 call for 8.6 pounds of raw material that costs $19.00 per pound. Last month, 2,600 pounds of the r
    7·1 answer
  • In the current year, Riflebird Company had operating income of $220,000, operating expenses of $175,000, and a long-term capital
    5·1 answer
  • The combo box (form control) option in macros can be used to substitute for ___ when doing scenario analysis.
    5·1 answer
  • Use the following information to answer the next two questions. Downey Company bought a delivery truck for $62,000 on January 1,
    11·1 answer
  • Barbara, a product manager at an organic soap manufacturing company, is supposed to interview a candidate for a new job opening
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!