Answer:
Machine B is preferrable with annual rate of return of 14.21%,higher than the required annual rate of return of 12%
Explanation:
Annual rate of return of both machine needs to ascertained ,then compared with the required annual rate of rate of 12% in order to determine which machine gives at least 12% annual rate of return and worth investing in.
Annual rate of return=net income/average investment
net income=inflows-outflows-depreciation
Machine A average investment=$352,000/2=$176,000
Machine B average investment=$380,000/2=$190,000
Machine A net income=$209,000-$154,000-($355,000/10)
=$209,000-$154,000-$35,500
=$19,500
Machine B net income=$231,000-$166,000-($380,000/10)
=$231,000-$166,000-$38,000
=$27,000
Machine A annual rate of return=$19,500/$176,000
=11.08%
Machine B annual rate of return=$27,000/$190,000
=14.21%