Answer: B)1,047 feet
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question, first, we have to calculate the circumference of the tire:
Circumference(C): π x diameter
C = π (20) = 62.83 inches.
Since 1 foot is equal to 12 inches.
62.83 ÷ 12 = 5.23 feet
Finally we have to multiply the result by 200:
5.23 x 200 = 1,047 feet
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Answer:
x = 15°
Step-by-step explanation:
<u>We are given;</u>
sin(2x + 7) = cos(4x - 7)
We are required to solve for the value of x
- We need to know that for complementary angles;
Sin θ = Cos (90-θ) where, θ and 90-θ are complementary angles.
- Complementary angles are angles that add to 90°
- Therefore;
(2x +7) + (4x - 7) = 90
6x = 90
x = 15°
Therefore, the value of x is 15°
Tony : d = 108m.....so Tony walks 108 meters per minute
Mark :
(10,1100),(20,2200)
slope = (2200 - 1100) / (20 - 10) = 1100/10 = 110 meters per minute
So Tony's walk speed is 2 meters per minute slower then Tony's walk speed