Ok so let me help you like this: We need to understand first that <span>The basketball has a higher speed, that means that the tennis ball will never catch up. so what we need to use is the formula
</span>Vr=Vb--Vt
<span>=0.5-0.25=0.25
</span>So the speed is <span>0.25m/s
Hope this is useful</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
step 1
Find the area of complete circle
The area of the circle is given by the formula

we have

substitute


step 2
Find the area of the shaded region
we know that
The area of complete circle subtends a central angle of 360 degrees
so
using proportion
Find out the area of the shaded region if the central angle is equal to 80 degrees

£18240
since the amount she earned falls within the range of the tax rate 40%, multiply her earnings by 0.4.
£45600*0.4= 18240
Working Principle: Stratified Random Sampling
nx = (Nx/N)*n
where:
nx = sample size for stratum x
Nx = population size for stratum x
N = total population size
n = total sample size
Given:
Nx = 100
N = 1000
n = 0.5*(1000) = 500
Required: Probability of Man to be selected
Solution:
nx = (Nx/N)*n
nx = (100/1000)*500 = 50 men
ny = (Nx/N)*n
ny = (100/1000)*500 = 50 women
Probability of Man to be selected = nx/(nx + ny)*100 = 50/(50+50)*100 = 50%
<em>ANSWER: 50%</em>