Answer:
Carmen's score is 75 strokes.
Linda's score is 81 strokes.
Step-by-step explanation:
Let the score of Linda be "x".
<em>It is given that Carmen's golf score is 6 strokes less than Linda's.</em>
Thus, Carmen's score is (x-6).
The total score of the girls is
= 
The total score is given to be 156.
Thus, the equation becomes,



<em>Thus Linda's score is 81 and Carmen's score is (156-81) 75.</em>
$137.60 (gross pay)
$10.53 (FICA)
$13.18 (Federal Tax)
$9.81 (State Tax)
---------------------------------
$103.78 (Net Pay)
$77.84 (Deposit)
---------------------------------
$25.94 (To You)
$38.92 (To Savings)
Answer:
a) 95% confidence interval for the population proportion of all young adults in Kentucky who received help from their parents.
( 0.0761 , 0.3239)
b) Margin of error = 0.1264.
Step-by-step explanation:
<u>Explanation</u>:-
Given '8' persons in a random sample of 40 young adults who recently purchased a home in Kentucky received help from their parents.
sample proportion of success 
q = 1=p
q = 1-0.2 = 0.8
a)
95% confidence interval for the population proportion of all young adults in Kentucky who received help from their parents.


(0.2 - 0.1239,0.2+0.1239)
( 0.0761 , 0.3239)
b) the margin of error for a 95% confidence interval for the population proportion.
For the 95% confidence interval ∝= 0.05 and zₐ = 1.96≅2.


Margin of error for a 95% confidence interval for the population proportion.
Margin of error = 0.1264.