I think the answer would be 24 but im not 100% sure
Bear in mind that multiplying anything, and anything whatsoever by 1, has a product of the anything itself.
so, let's multiply 2/3 by 1 then and check about,
Let the price of 1 shirt be represented by = s
A pair of pants costs twice as much as a shirt, then the cost of pants is = 2s
The total cost of 1 pair of pants and 1 shirt is $18 , means : 
Solving this we get,


So, the price of 1 shirt is $6 and price of 1 pair of pants is = 2s = 2*6 = $12.
to find the unit rate/constant of proportionality , you'd have to dive 250 by three. and they are related because they are the same thing.