Angle B = 68 degrees
Using the Law of Sines
b / sin(B) = c / sin (C)
b = sin (68) * c / sin (49)
b = 0.92718 * 3 / 0.75471
b =
<span>
<span>
<span>
2.78154
</span>
</span>
</span>
/ 0.75471
<span>
<span>
<span>
b = 3.6855745916
</span></span></span>
Answer:
(a) 12π in
(b) 53.5 in
(c) 96 grams
Step-by-step explanation:
In the figure attached, the ornament is shown
(a) four three-quarter circles is equivalent to 4*3/4 = 3 circles. The perimeter of a circle is the total length of the circular portions.
Perimeter of each circle: 2*π*r
The radius is 2 in long, then for 3 circles:
Perimeter = 3*2*π*2 = 12π in
(b) Perimeter of square: 4*side length
The side length of the square is 4 in, then:
Total length of wire needed = 4*4 + 12π = 53.5 in
(c) The wire weighs 1.8 grams per inch, then:
total weight of the ornament = 1.8 grams/in * 53.5 in = 96 grams
Answer: high test-retest reliability
Step-by-step explanation: this is because the result of the survey was thesame with the previous result, despite the space of time between when the first survey was conducted and when the second survey was conducted. There was know observable difference in result and if conducted in the next 3 months again, it will give same result, this strongly indicate that the survey has high test-retest reliability.
D
You need to use trigonometry, and square all of the numbers, you then add the lowest two and they should sum to the other number.
The set that this works for is the correct set.
Hope this helps x
Let r = usual driving rate
let t = usual driving time
We need to figure out t
The distance she covers in her usual time at her usual rate is r*t
The distance she covers in her new time at her new rate is:
(1+t)*((2/3)r)
Set this equal to each other and solve for t.
rt = (2/3)r + (2/3)rt
(1/3)rt = (2/3)r
(1/3)t = (2/3)
t = 2
So her usual time is 2 hours. (There's probably a faster way to do this)