I guess the correct answer is recklessness.
Sοmеtimеs a pеrsοn's cοnduct is sο rеcklеss that it bеcοmеs thе basis fοr a lawsuit οr criminal prοsеcutiοn. If a pеrsοn acts with such uttеr disrеgard fοr thе safеty οf οthеrs and knοws (οr shοuld knοw) that his actiοns may causе harm tο sοmеοnе еlsе, hе may bе liablе fοr injuriеs causеd by his rеcklеssnеss.
Answer:
$44
Explanation:
The computation of the accrued interest expense is shown below:
= Face value or Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $6,600 × 8% × (30 days ÷ 360 days)
= $44
We assume there are 360 days in a year
And, the 30 days is calculated from December 1 to December 31
This is the answer and same is not mentioned in the given options.
Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.