0.1045M is the concentration of the original sulfuric acid solution
Explanation:
Titration is done to know the volume or concentration of unknown electrolyte.
Data given:
volume of acid = 50 ml
molarity of acid =?
volume of base NaOH = 34.62 ml
molarity of the base = 0.1510
For titration the formula used is,
Macid x Vacid = Mbase x V base
Putting the values in above equation:
M acid x 50 = 34.62 x 0.1510
Macid = 
= 0.1045 M is the molarity of sulphuric acid solution used in neutralization of 0.1510 M base solution.
Radio - Radio station transmits radio wavelength which is received by the
Radio.
<span>
Microwaves - Microwave Oven to heat up foods. </span>
<span>IR (infrared) - TV remote Control, to transmit IR light to a sensor in the TV so it can do some functions like increasing the volume, changing the channel etc. </span>
<span>Visible light - Sunlight or Light Bulbs </span>
<span>Ultraviolet - UV Lamps for sun tan, for detecting forged money </span>
<span>X-rays - Chest X-ray machines, Backscatter Xray (body scanner in airport security)
</span>
Gamma rays - Gamma rays<span> Medical Equipment which are used to kill cancer cells, to sterilize medical </span>equipment<span> </span>
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Answer:
The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
Explanation:
Volume of Macon = 0.519 L
Volume of Allegheny = 44.67 L
Volume of Doheny = 0.826 L
Average of the volume of the pollutants:

The rule apply for the addition and subtraction is :
The least precise number present after the decimal point determines the number of significant figures in the answer.
Here the 44.67 has two significant digit after decimal point.So the answer will be reported as in with 2 significant figures after decimal point.

The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.