Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl
<span>A beryllium atom has 4 electrons.
1, 0, 0, +1/2
1, 0, 0, -1/2
2, 0, 0, +1/2
2, 0, 0, -1/2</span>
<u>Answer:</u>
Specific heat of a substance is the value that describe how the added heat energy of substance has the impact on its temperature.
Unit is <em>
</em>
<em>C = Q/m. ∆T</em>
<em>C – Specific heat
</em>
<em>Q- heat energy (J)</em>
<em>M – Mass (Kg)</em>
<em>∆T- change in temperature (K) </em>
<u>Explanation:</u>
<em>Given data:</em>
<em>M= 140 g = 0.14 Kg</em>
<em>Q – 1080 Joules.</em>
<em>∆T – 98.4 – 62.2 = 36.2</em>
Substituting the given data in Equation
<em>Specific heat of Aluminium =
</em>
Answer: The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
Explanation:

Energy required to produce free chlorine atoms from one mole of chlorine gas :
= 242.8kJ =
(1kJ=1000J)
1 mole =
molecules
For
molecules = 242,800 Joules
For one molecule of chlorine gas = 
According to photoelectric equation:

E = Energy of the photon of light used to produce free chlorine atoms
= frequency of the light used to produce free chlorine atoms
h = Planck's constant =
, c = speed of light=
= wavelength of the light used to produce free chlorine atoms


The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
The rms speed of a gas can be calculated using the following rule:
Vrms = sqrt ( 3RT / M) where:
R is the gas constant = 8.314
T is the temperature = 29 + 273 = 302 degrees kelvin
M is the molar mass of the gas (oxygen) = 2*16 = 32 grams = 0.032 kg
Substitute in the equation to get Vrms as follows:
Vrms = sqrt [(3*8.314*302) / (0.032)] = 485.05 meters/sec