Answer:
0.008945 atm
Explanation:
In the reaction:
2H2S(g) ⇌ 2 H2(g) + S2(g)
Kp is defined as:

<em>Where P is the pressure of each compound in equilibrium.</em>
If initial pressure of H2S is 3.00atm, concentrations in equilibrium are:
H2S = 3.00 atm - 2X
H2 = 2X
S2: = X
Replacing:


0 = 4X³ - 1.28x10⁻⁶X² + 1.92x10⁻⁶X - 2.88x10⁻⁶
Solving for X:
X = 0.008945 atm
As in equilibrium, pressure of S2 is X, <em>pressure is 0.008945 atm</em>
Answer:
Part A: 5.899x10^-3 moles of Al
Part B: 1.573 g of AlBr3
Explanation:
Part A: We have to obtain the volume of the piece of aluminium; all sides of the square must be in cm. Then, use the density to obtain the mass.


0.059 is the volume of the Al udes for the reaction. Now, to oabtain the moles:

Part B: To obatin the mass of AlBr3, we need the balanced chemical equation:
2Al + 3Br2 → 2AlBr3
We assume bromine (Br2) is in excess, therefore, we calculate the aluminum bromide formed from the Al:
of Al
Q = m x c x ΔT
2500 = 0.135 x C x 80.5
2500 = 10.8765 x C
C = 230.043 J/Kg.K
hope this helps
Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Answer:
B) 2
Explanation:
Significant figures : The figures in a number which express the value -the magnitude of a quantity to a specific degree of accuracy is known as significant digits.
The rule apply for the multiplication and division is :
The least number of significant figures in any number of the problem determines the number of significant figures in the answer.
The rule apply for the addition and subtraction is :
The least precise number present after the decimal point determines the number of significant figures in the answer.
(3.478-2.31) = 1.168 ≅ 1.17 (Rounded to least decimal digit)
(4.428-3.56) = 0.868 ≅ 0.87 (Rounded to least decimal digit)
So,
1.17 * 0.87 = 1.0 (Rounded to least significant)
Answer - two significant digits