Answer : The correct options are,
(B) 
(C) 
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

The relation between the pressure and volume of two gases are:

where,
= initial pressure of gas
= final pressure of gas
= initial volume of gas
= final volume of gas
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
The concentration of a solution is the number of moles of solute per fixed volume of solution.
Concentration (C) = number of moles of solute (n) / volume of the solution (v)
we have to find the volume of the solution when 36.0 g of Ca(OH)₂ is added to water to make a solution of concentration 0.530 M
mass of Ca(OH)₂ added - 36.0 g
number of moles of Ca(OH)₂ - 36.0 g / 74.1 g/mol = 0.486 mol
we know the concentration of the solution prepared and the number of moles of Ca(OH)₂ added, substituting these values in the above equation, we can find the volume of the solution
C = n/v
0.530 mol/L = 0.486 mol / V
V = 0.917 L
answer is 0.917 L