Answer:
The total volume of the solution is 0.917 liters (option 2)
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of Ca(OH)2 = 0.530 M
Mass of Ca(OH)2 = 36.0 grams
Molar mass of Ca(OH)2 = 74.09 g/mol
Step 2: Calculate moles Ca(OH)2
Moles Ca(OH)2 = mass Ca(OH)2 / molar mass Ca(OH)2
Moles Ca(OH)2 = 36.0 grams / 74.09 g/mol
Moles Ca(OH)2 = 0.486 moles
Step 3: Calculate volume
Molarity = moles / volume
Volume = moles / molarity
Volume = 0.486 moles / 0.530 M
Volume = 0.917 L
The total volume of the solution is 0.917 liters (option 2)