Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45
Answer: If the material is reworked and sold, Hodge Inc. has a financial disadvantage of (- 4500).
Let's see why:
1) If we sell the material at its disposal value: We have a cost of $ 74600 and the income from sale would be $ 57400 =
57400 - 74600 = (-17200). We have a loss of $17200.
2) If we rework the material we will have an original cost of $ 74600, an additional cost for reworking of $ 1500 and the income from its sale would be $ 54400 =
54400 - (74600 + 1500) = (-21700) We have a loss of $ 21700.
Then comparing the 2 situations =
(-21700) - (-17200) = -4500. There is a financial disadvantage of $4,500 if the material is reworked instead of selling it as scrap.
Answer:
c. Sparkling water, evening wine tasting, four-star hotel restaurant
Explanation:
The scratch list in general includes a series of services that are provided by a Hotel (the Boston Hotel). Because of the items included in the list, it seems that the Hotel is quite fancy.
Numeral c would be a good addition to the scratch list, because it lists items that would fall in place for the type of Hotel being described: sparking water, evening wine tasting, and a the mention of a four-star hotel restaurant.
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63
Answer: The sales associate must notify the DBPR in writing within 60 days regarding her change in residency
Explanation:
The options are:
a. The states associate broker is required to file the change of address on her behalf.
b. The sales associate broker is not required to notify DBPR because she did not change employers.
c. The sales associate must notify the DBPR in writing within 60 days regarding her change in residency.
d. The sales associate must file an application for Georgia real estate license.
From the question, we are informed that a sales associate moves from Jacksonville, Florida, to Atlanta, Georgia. The associate continues to be employed by the same broker, who has an office in Atlanta.
Based on the scenario, the sales associate should let the DBPR be aware that he or she has moved from
Jacksonville, Florida, to Atlanta, Georgia by writing to them within 60 days regarding her change in residency.