Answer:
Full body = $132
For trouble spots = $180
Explanation:
The computation of contribution margin per hour is shown below:-
For Full body
Contribution per service = $198
Massage time required in minutes = $90
Massage time required (90 min ÷ 60 min) = $1.5
Contribution per hour = $198 × $1.5
= $132
For Trouble spots
Contribution per service = $90
Massage time required in minutes = $30
Massage time required (30 min ÷ 60 min) = $0.5
Contribution per hour = $90 × $0.5
= $180
Answer:
Opportunity cost will be $44
So option (d) will be the correct option
Explanation:
We have given that if he is not going to class then he save $4 of campus parking fee
And he work for 4 hours at rate of $10 per hour
So his total earning will be = 4×$10 = $40
Now we have to find the opportunity cost
Opportunity cost will be given by
Opportunity cost = Earning +saving = $40+$4 = $44
So option (d) will be the correct answer
Answer:
B. Manufacturing overhead was overapplied by $20,000; Cost of goods sold after closing the manufacturing overhead account is $431,000.
Explanation:
Manufacturing overhead refers to the factors or conditions that keeps a facotry running. These include electricity, deprecaition on factory, etc.
In the case of the queetion above, the manufacturing overhead has been over applied by $20,000 (i.e: $73,000 - $53,000). This over application of the manufacturing overhead has also affected the cost of goods sold after closing out the manufacturing overhead account
Since the overapplied amount is $20,000, we deduct the overapplied amount from the cost of sales ($471,000) to get the actual costs of goods sold after closing out the manufacturing overhead account.
We then have ($451,000 - $20,000) = $431,000.
Therefore, the cost of goods sold after closing the manufacturing overhead account is $431,000.
Cheers.
Answer:
The correct answer is (b)
Explanation:
Sale promotion is an effective way to improve short-term sales and at the same time attract new potential buyers. Ice scrapers sale promotion strategy will help them to increase their sales revenue. As they are offering buy two get one free sale on black Friday the overall prices will decrease that will increase the demand.
Answer:
Present value
Future value
Explanation:
Present value is the value of cashflows discounted at interest rate at arrive at its value today.
Future value is the value of cashflows discounted at interest rate at arrive at its value at some given time in the future.
I hope my answer helps you